-
Maximalt ljusinsläpp
Med våra vikdörrar i ert attefallshus kan ni vika upp hela väggar och bli ett med naturen.
-
Skapa rymd
Med glaspartier som möts i vinkel skapas en underbar atmosfär.
-
Huset smälter in i naturen
Du väljer själv vilken färgsättning som önskas i på huset. Vill du att huset skall smälta in i naturen eller bryta av?
Attfallshuset på Ljusterö
Detta attefallshus (modell Kenjo 25-1), 25 kvm, är helt byggd utifrån Kenjo modulsystem. Ledorden är ljus och öppenhet. Ett långt glasvikparti på framsidan gör det möjligt att öppna hela väggen. Partiet är 3-delat, vilket innebär att den tredje delen även fungerar som gångdörr de gånger man inte vill vika upp hela partiet. Detta innebär också att en separat ytterdörr (som både kostar pengar och tar extra plats ur möbleringsynpunkt) inte behövs om det inte är en specifik önskan. I hörnet möter sedan det 3-delade vikpartiet ett fast 2-delat glasparti vilket skapar en underbar rymd i kombination med att det är öppet upp i nock.
Huset på Ljusterö har ett separat sovrum, toalett med dusch och ett allrum med ett litet kök. Vid beställning av detta hus kan sovloft väljas till.
Just detta hus är levererat som byggsats och sedan byggt på plats av Kenjos snickare. Husets mått är 7829x3164 mm. Vi erbjuder även en kortare och bredare variant (mått 6184x4040 mm) och attefallshus i vinkel.